Kolostrum

Kolostrum

Kolostrum, tiež nazývané mledzivo, je prvá tekutina produkovaná mliečnymi žľazami a slúži ako prvá výživa novorodenca. Začína sa tvoriť už medzi 12.-16. týždňom tehotenstva a zastavuje sa tesne po pôrode. Pôrod totiž, okrem iného, dáva telu signál, aby začalo namiesto kolostra produkovať materské mlieko.

Toto obdobie trvá 2-3 dni, počas ktorých mliečne žľazy produkujú tzv. prechodné mlieko, čo je zmes kolostra s materským mliekom. Kolostrum produkujú všetky matky cicavcov a u všetkých okrem ľudí je životne dôležité. Obsahuje totiž nenahraditeľné imunitné faktory, ktoré sú nesmierne dôležité pre prežitie mláďaťa.

 

U človeka sa niektoré imunitné faktory nachádzajú aj v placente, preto pre novorodenca kolostrum nie je nevyhnutné, no určite je dobré keď ho novorodenec v prvých dňoch svojho života príjme čo najviac.

Zloženie

Kolostrum obsahuje množstvo látok, ktorých hlavnou úlohou je zvyšovať obranyschopnosť organizmu. Imunoglobulíny, ktoré posilňujú imunitný systém, vitamíny A,C, E, K a B12, ale aj minerály ako je vápnik, fosfor a draslík. V nemalom množstve sa tu nachádza aj lactoferín, ktorého hlavnou úlohou je transport železa, čím bráni v rozvoji mikroorganizmov, ktoré ho potrebujú na svoj rast.

Obsahuje 26 aminokyselín nevyhnutných na látkovú premenu a obnovu buniek. V neposlednom rade obsahuje vysoké množstvo prirodzených rastových faktorov, ktoré pomáhajú tak maličkým bábätkám:

kolostrum v čom pomáha

 • podporujú rast svalovej hmoty a kostí
 • vyrovnávajú hladinu cukru v krvi
 • pomáhajú vývoju mozgovej kôry
 • zlepšujú regeneráciu poranení pokožky
 • pomáhajú dozrievaniu tráviaceho traktu

 

Dospelým pomáha najmä v týchto oblastiach:

 • obnovujú rast svalovej hmoty
 • odstraňujú bolesti kĺbov
 • zlepšujú mozgové funkcie
 • pomáhajú predchádzať fyzickej aj psychickej záťaži
 • napomáhajú syntéze DNA a RNA
 • zlepšujú spaľovanie tukov
 • Neváhajte viac !

  Máte jedinečnú možnosť zmeniť svoj život. Schudnúť a zlepšiť svoj zdravotný stav. Prihláste sa na konzultáciu k svojmu výživovému poradcovi. Za 7,90 absolvujete merania na prístroji Tanita a získate jedálniček vypracovaný na mieru pre Vás.

Kolostrum v tabletách

Počkať! Ako to, že kolostrum pomáha dospelým, keď ho pijú novorodenci v materskom mlieku? Vedci, totiž, po tom ako zistili, aké je kolostrum nápomocné, našli spôsob ako môžu kolostrum prijímať aj dospelý. Vynašli kolostrum v tabletách. Nejde však o ľudské kolostrum ale o kolostrum bovinné, teda kravské.

kolostrum-kapsule

 

Okrem toho, že získať kravské kolostum je oveľa jednoduchšie ako ho odsávať tehotnej žene, či matke tesne po pôrode, vedci prišli nato, že bovinné kolostrum je pre človeka oveľa zdravšie a prospešnejšie ako ľudské.

Dôvod je jednoduchý, ľudská placenta umožňuje prechod imunoglobulínov typu IgG, teda tých, ktoré sú zodpovedné za systémovú imunitu. Placenta kravy tento prechod však neumožňuje. V praxi to potom znamená, že kým ľudský novorodenec sa už rodí s prirodzenou, aj keď malou, imunitou, teliatko sa rodí úplne bez imunity.

 

Kravské kolostrum musí teda obsahovať oveľa vyššiu hladinu imunoglobulínov typu IgG, aby zabezpečilo dostatočné množstvo protilátok na prežitie svojho mláďaťa tesne po pôrode. Presne na tomto princípe je postavené kolostrum v tabletách, ktoré má pomáhať starším deťom a dospelým zlepšovať imunitu a pomáhať v liečbe a predchádzaní mnohých ochorení.

 

 

Dôležité je však podotknúť, že pre novorodenca nie je nič lepšie ako kolostrum vlastnej matky, ktoré obsahuje presne to, čo dieťatko potrebuje. Obsahuje síce menej imunoglobulínov typu IgG, no zároveň má vysoký podiel imunoglobulínov typu IgA, ktorých hlavnou úlohou je vytváranie lokálnej imunity v črevách novorodenca. V prvých dňoch po pôrode urýchľuje vylučovanie smolky a znižuje hladinu bilirubínu, čím pomáha predchádzať novorodeneckej žltačke.

Spracovanie

Najvyššia koncentrácia imunitných faktorov v kolostre je počas prvých hodín po pôrode. Kolostrum sa preto zbiera výhradne do prvých 12 hodín po otelení. Okamžite po nadojení sa mazivo skladuje v chladiacich boxoch pri teplote 4°C. Pred ďalším spracovaním je skontrolovaná jeho kvalita, kde musí spĺňať prísne mikrobiologické pravidlá a testy na choroboplodné zárodky.

Taktiež sa meria hladina tukov, proteínov, laktózy, uhľohydrátov, a samozrejme, imunoglobulínov a rastových faktorov. Následne sa v špeciálnom prístroji odstráni tuk a celé kolostrum sa prefiltruje tak, aby bola zaručená jeho kvalita. Po tomto kroku nasleduje, buď fáza plnenia do fliaš, kedy zákazník dostane tekuté kolostrum, alebo fáza sušenia mrazom, aby sme dostali prášok, ktorý je následne plnený do kapsúl alebo využívaný v kozmetickom priemysle.

kolostrum užívanie rodina

Pre koho je kolostrum určené?

Pri užívaní kolostra zatiaľ neboli zistené žiadne nežiaduce účinky, môžete však pociťovať príznaky čistenia či akejsi liečby organizmu v podobe hnačiek či iných tráviacich problémov. Ak by nevoľnosti pretrvávali, či sa dokonca zhoršovali, bezodkladne navštívte svojho lekára. Tehotné a dojčiace ženy by sa o jeho vhodnosti mali rovnako poriadiť so svojím ošetrujúcim lekárom. Naopak u detí je kolostrum povolené, pre tie ktoré neboli kojené, dokonca veľmi dôležité.

 

Dospelým kolostrum najviac pomôže ak trpia niektorými z nasledujúcich problémov:

na-ake-choroby-kolostrum-mledzivo

 • Alergie
 • Astma
 • Herpes
 • Nachladnutie, chrípka, zápal priedušiek a pľúc
 • Srdcovocievne ochorenia
 • Hnačky a zápal žalúdka
 • Onkologické a nádorové ochorenia
 • Únava a depresie
 • Vypadávanie vlasov
 • Cukrovka
 • Kožné ochorenia
 • Reuma
 • Zlomeniny a popáleniny
 • Pomáha regenerovať svaly a nervy
 • Pomáha pri chudnutí

Ako kolostrum užívať?

Rastové a imunitné faktory obsiahnuté v kolostre sa vstrebávajú v tenkom čreve, preto je najlepšie ho konzumovať na lačný žalúdok, teda asi 30-60 minút pred jedlom. Z tohto hľadiska je preto lepšie užívať tabletky ako samotné kolostrum vo fľaši. Kapsule sú totiž pokryté beta-lipidovou vrstvou, ktorá zabezpečí, že sa tableta s kolostrom dostane nepoškodená až do tenkého čreva, kde sa rozpustí.

Aj keď je dávkovanie u každého jedinca iné, deti od troch rokov by mali užívať 1 kapsulu denne a dospelý v priemere 2 kapsule denne. Samozrejme každý sme iný a trpíme inými ťažkosťami, preto sa konkrétne dávkovanie len veľmi ťažko určuje, no faktom ostáva, že by ste nemali prekročiť 4 kapsule denne.

 

 

Ako som postupne písala článok a zisťovala nové a nové skutočnosti o kolostre, rozhodla som sa, že za skúšku to určite stojí. No napadla na aj iná vec, keď sa narodí malé bábätko každý mu pomáha aby „sa prisalo“ a získalo tak z mliečnych žliaz čo najviac tak dôležitého a nenahraditeľného kolostra, ale čo teliatka? Tie už nepotrebujú to zázračné kolostrum? Veď v úvode sme si písali, že práve teľatá sú na kolostrum odkázané.

Nedalo mi to a začala som zisťovať, prečo berieme „teľacím detičkám“ zdroj ich výživy už hneď v prvých hodinách po narodení. Zistila som, že správny farmári sa k svojim zvieratám chovajú ohľaduplnejšie ako by sme si možno mysleli a o novonarodené teliatka sa príkladne starajú. Kravy totiž produkujú oveľa viac kolostra ako potrebujú pre svoje mláďatá a platí pravidlo, že čím staršia krava tým viac kolostra.

 

Týmto zistením mi padol poriadny kameň zo srdca a kolostrum či už v tabletách alebo vo fľaši si určite kúpim. A čo vy, skúsite ho tiež?

Kolostrum
5 (100%) 1 vote
2017-01-23T08:40:43+00:00máj 27th, 2016|Detoxikácia, Recenzie výrobkov|0 Comments

Leave A Comment