Kokosový olej – čo všetko dokáže

Čo všetko dokáže kokosový olej ?

Kokosovník orechoplodný sa pestuje v palmových hájoch, najmä na pobreží Filipín. Nájdeme ho však aj v Thajsku, na Srí Lanke, v Indonézii či Indii. Táto tropická palma dorastá do výšky až 30 metrov a jej listy dosahujú dĺžku 6 metrov.

Využitie je naozaj široké, mladé listy sú vynikajúcim zdrojom vitamínov, preto sa s obľubou používa do šalátov či ako príloha k mäsu, zo žltých listov sa zase získava sladká šťava, z ktorej sa následne vyrába cukor či palmové víno. Z dužiny sa vyrába kokosové mlieko, olej a kokosová múka, tvrdé oplodie je zase skvelým doplnkom do bytu…

Výroba kokosového oleja

Plody kokosovníka sa zberajú ručne a spracúvajú tradičným spôsobom, čím je zaručená kvalita výsledného produktu. Kokosový olej sa môže získavať dvomi spôsobmi, lisovaním alebo lúhovaním, teda extrakciou semien kokosovníka.

Pri extrakcii sa využívajú vysoké teploty a organické rozpúšťadlá (benzén, trichlóretylén, acetón), vďaka ktorým sa olej zo suroviny lepšie rozpustí. Týmto postupom docielime maximálny možný výťažok oleja, avšak za cenu znehodnotenia oleja. Spomenuté organické rozpúšťadlá a vysoká teplota totiž olej oberajú o množstvo nutrične cenných látok, minerálnych a stopových prvkov, nehovoriac o tom, že pri tomto procese vzniká množstvo toxických látok.

Aby to ale nebolo až také zlé, olej po extrakcii prechádza ešte tzv. rafináciou (odtiaľ dostáva svoj názov rafinovaný), počas ktorej sa olej dezodoruje, odvodňuje a odkysľuje. Týmto procesom sa odstránia zvyšky rozpúšťadiel a vzniknuté toxické látky, ale aj chuť a vôňa daného oleja.

Druhým spôsobom spracovania kokosového oleja je lisovaním za studena. Aby sa v oleji zachovali všetky cenné látky, teplota počas lisovania nepresiahne hranicu 50°C. Olej, ktorý takýmto spôsobom získame sa nazýva panenský, je hustejší ako rafinovaný a zachováva pôvodnú vôňu aj sfarbenie kokosovníka.

Určite ste sa už stretli s označením extra panenský alebo extra virgin oil.. Tento olej je to najkvalitnejšie čo na našom trhu zoženiete, je totiž lisovaný mechanicky.

Základným rozdielom však ostáva fakt, že panenský kokosový olej je vyrábaný z dužiny čerstvých kokosov, zatiaľ čo rafinovaný sa vyrába zo sušenej dužiny zvanej copra, ktorá sa po preseknutí kokosu vyberie a suší niekoľko dní na slnku.

výroba kokosového oleja virgin oil - panenský kokosový olej

Zloženie

Kokosový olej je zložený prevažne z nasýtených mastných kyselín. V prírode sa nachádza viac ako 100 druhov kyselín a možno ich rozdeliť podľa nasýtenia na nasýtené a nenasýtené, alebo podľa dĺžky reťazca, a to na kyseliny s krátkym, stredným, dlhým alebo veľmi dlhým reťazcom. Každý z týchto druhov má iné vlastnosti, inú stráviteľnosť a využiteľnosť. V kokosovom oleji nájdeme nasýtené mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom, tiež nazývané MCT tuky (medium chain triglycerides) Tieto tuky sú veľmi ľahko stráviteľné, pretože sa vstrebávajú už v pečeni, kde ich naše telo veľmi jednoducho spracuje vo využiteľnú energiu. V kokosovom oleji sa ich nachádza až 92%, z čoho:

 • 45-50% tvorí kyselina laurová, ktorá má najvyššiu aktivitu spomedzi nasýtených mastných kyselín. V tele sa mení na monoglycerid- monolaurín, ktorý sa taktiež nachádza aj v materskom mlieku. Podľa amerického výskumu je monolaurín 5 000krát účinnejší v zastavení rastu patogénneho kmeňa Listéria monocytogenes v porovnaní s etanolom, ktorý sa na povrchovú dezinfekciu používa najbežnejšie.

 • 4-8% tvorí kyselina kaprová, ktorá zase účinne narušuje bunkovú stenu kvasiniek, čím ich dokáže efektívne zabíjať.
 • 5-10% kyseliny kaprilovej nám pomáha pri liečbe chlamídií, herpes simpex či zmiernenie ťažkostí pri HIV

Zvyšných 8% zloženia kokosového oleja je rozložených medzi mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Nájdeme tu vitamíny A, D, C, E a K a minerály ako zinok či vápnik.

 • Neváhajte viac !

  Máte jedinečnú možnosť zmeniť svoj život. Schudnúť a zlepšiť svoj zdravotný stav. Prihláste sa na konzultáciu k svojmu výživovému poradcovi. Za 7,90 absolvujete merania na prístroji Tanita a získate jedálniček vypracovaný na mieru pre Vás.

Kedy nám kokosový olej pomôže

Asi málokto z nás ešte nepočul o „zázraku“ zvanom kokosový olej, ale viete prečo je tak dobrý a populárny? Na čo všetko ho môžeme použiť?

 • Zjemňuje pokožku rúk
 • Ozdravuje a pomáha zlepšovať kvalitu a vzhľad nechtov
 • Pomáha pri problémoch s celulitídou, pomáha liečiť strie a jazvy – obsahuje vitamín E, ktorý preniká do strednej vrstvy kože, kde chráni bunky pred stratou vlhkosti a podporuje ich obnovovanie

 • Posilňuje imunitu a pomáha bojovať proti baktériám a kvasinkám ( vďaka vysokému obsahu kyseliny laurovej, ktorá má silné antibakteriálne a antimikotické účinky)
 • Pomáha zmierňovať prejavy akné
 • Zmierňuje známky starnutie – chráni pokožku pred voľnými radikálmi, čím pomáha “omladnuť.

Ďalším dôležitým vitamínom pre našu pleť je vitamín C, alebo kyselina askorbová. Ide o najdôležitejší vitamín pri regenerácii kože a ochrane pred škodlivými látkami, nečistotami a niektorí odborníci tvrdia, že aj nikotínom. Vitamín C na seba dokonca viaže kolagén, takže účinne spevňuje pokožku a zanecháva ju pružnú a vitálnu.

kokosový olej chráni pokožku

 

 • Vďaka svojej príjemnej vôni a ľahkej roztierateľnosti je vynikajúcim prírodným masážnym krémom. Je dostatočne mastný nato, aby sa na pokožke udržal počas celej masáže a zároveň príjemne hydratoval a zvláčňoval našu pokožku. Zaujímavou vlastnosťou kokosového oleja tiež je, že pri teplote pod 25 °C prirodzene tuhne a mení sa z tekutého skupenstva na tuhú masť. To je však jeho prirodzená vlastnosť a po dotyku s pokožkou sa mení na jemný, ľahko roztierateľný mok.

 • Chráni pred demineralizáciou a mäknutiu kostí
 • Dodáva vlasom zdravý a prirodzený lesk, silu a pružnosť, bez toho, aby ich zbytočne zaťažoval. Na povrchu každého vlasu totiž vytvára akýsi ochranný film, vďaka, ktorému sú naše vlasy chránené pred škodlivými látkami, UV žiarením či zimou, ľahko sa nanáša a upokojuje pokožku hlavy. Pomáha všetkým typom vlasov a to najmä:

 •  Zlepšuje rast vlasov a zmierňuje ich vypadávanie zvnútra

 

Optimálny rast vlasov je u každého človeka iný, no v nemalej miere ho ovplyvňuje kvalitná a vyvážená strava. Vitamín C, obsiahnutý v kokosovom oleji, pomáha zlepšovať prekrvenie vlasových folikulov, vitamín E zabezpečuje dostatočnú mikrocirkuláciu folikulov, teda prenášanie kyslíka. Práve zachovanie mikrocirkulácie je pri prevencii vypadávania vlasov veľmi dôležité. Rovnako dôležitým je tiež vitamín A, B6 či Zinok, ktoré je dôležité prijímať v strave. Pomôcť by mala 5-10 minútová masáž hlavy primeraným množstvom kokosového oleja.

 

 • Je vynikajúcim kondicionérom – Jeho nanášanie na vlasy preto zabraňuje strate proteínov, ktoré vyplňujú a posilňujú vonkajšiu vrstvu vlasu a dodávajú vlasom pružnosť a lesk. Obnovuje prirodzený ochranný film, ktorý vlasy umývaním strácajú.
 • Taktiež chráni pred všami – v spodnej časti článku si môžete pozrieť niekoľko receptov ako sa týchto potvoriek zbaviť s pomocníkom „kokosákom“.

 

kokosový olej chráni vlasy a slúži ako kondicionér

 

 • Kokosový olej môžete použiť ako prírodný antiperspirant alebo deodorant

Najmä antiperspiranty sú známe tým, že aby zastavili potenie upchávajú potné žľazy. Týmto činom však zabraňuje nielen poteniu, ale aj odbúravaniu škodlivých látok z tela. Pozrite sa v našich receptoch ako si vyrobiť vlastný kokosový deodorant.

 

 • Pomáha pri cukrovke

Viaceré štúdie sa zhodujú na tom, že MCT tuky, obsiahnuté v kokosovom oleji, hrajú dôležitú úlohu v zachovaní funkcie inzulínovej senzitivity, teda schopnosti buniek reagovať na prítomnosť inzulínu, čo je typickou poruchou práve pri cukrovke II. typu. MCT tuky sú preto veľmi vhodné pre cukrovkárov ako zdroj energie, nakoľko nezaťažujú pankreas a neobsahujú cukor. Odborníci odporúčajú prijímať 2-3 lyžice kokosového oleja rozloženého počas dňa. Môžete ho jesť len tak sám alebo si ho primiešať do jogurtu či vločiek.

kokosový olej ako zubná pasta

 • Kokosový olej ako zubná pasta – olej čistí a zároveň ochraňuje ďasná, zuby a jazyk. Pomáha bojovať proti zubnému kazu a tiež dokáže vybieliť zuby

Každý človek sa rodí s istým sfarbením zubov, ktoré je výsledkom dentínu, vnútornej vrstvy zubu, a skloviny, teda povrchovej časti. Počas vývoja chrupu sa toto sfarbenie môže meniť napríklad užívaním liekov, zvýšenou kyslosťou v ústach či nedostatočným čistením. Kokosový olej pomáha navrátiť túto prirodzenú farbu zubov, na rozdiel od chemického čistenia, kedy sú zuby vybielené neprirodzene.

Dávkovanie

Užívanie kokosového oleja je veľmi indviduálne, no dôležitým faktom je, že akékoľvek množstvo tohto oleja skonzumujete, neublíži vám. Vedci odporúčajú 3-7 lyžíc rozložených počas dňa. Keby sme totiž zjedli 7 lyžíc naraz, telo nedokáže naraz spotrebovať také množstvo a istú časť vylúči ako nadbytok živín. Keď ale telu doprajeme čas na spotrebovanie 1 lyžice, každú ďalšiu potom berie ako nový impulz a nový zdroj energie. Ak vám chuť oleja v ústach nie je práve príjemná, pokojne si ho primiešajte do čohokoľvek, načo máte práve chuť.

meru panenský kokosový olejPri vonkajšom použití kokosového oleja je rovnako široká škála možností. Máte suché ruky? Roztrite si medzi nimi kúsok kokosového oleja! Alebo pery či vlasy? Časom samy zistíte aké množstvo vám vyhovuje, no vzhľadom k tomu, že kokosový olej, ako každý iný, je dosť mastný odporúčam začínať s minimálnym množstvom a v prípade potreby množstvo zvýšiť. Pri akné platí, menej je niekedy viac, preto olej naneste len v mizivej vrstve. Využitie kokosového oleja je naozaj široké, v nasledujúcej časti vám preto ponúkame niekoľko základných receptov z tohto „olejového zázraku“.

Recepty

 

Maska na vlasy

Potrebujeme:

 • 1 polievkovú lyžicu kokosového oleja
 • 1 polievkovú lyžicu olivového oleja
 • 1 polievkovú lyžicu medu
 • 1 vaječný žĺtok

 

Postup:

Všetky suroviny spolu dôkladne vyšľaháme na hladkú hmotu, ktorú postupne nanesieme na vlasy. Vlasy zviažeme do drdolu, alebo uteráku a necháme pôsobiť minimálne pol hodinu. Po dobe pôsobenia vlasy umyjeme šampónom a necháme voľne vysušiť.

 

Kokosový deodorant

Potrebujeme:

 • ¼ hrnčeka kokosového oleja
 • ¼ hrnčeka kukuričného škrobu
 • ¼ hrnčeka jedlej sódy
 • Niekoľko kvapiek esenciálneho oleja podľa vlastného výberu

 

Postup:

Vo vodnom kúpeli roztopíme kokosový olej, do ktorého postupne pridáme škrob, sódu a nakoniec esenciálny olej. Dôkladným miešaním vypracujeme hladkú pastu, ktorú vložíme do pripravenej nádobky či pohárika. Uchovávajte v chladničke a spotrebujte do troch týždňov.

Krém na strie a celulitídu

Potrebujeme:

 • 1 dcl kokosového oleja
 • 0,6 dcl dužiny z aloe vera

 

Postup:

Pomocou mixéra si zo surovín vyšľaháme nadýchanú penu, ktorú premiestnime do pripravenej nádobky. Pripravený krém používajte niekoľkokrát denne, pričom využiť môžete zábaly, masáže či kúpele.

 

Kokosový olej, bojovník proti všiam

Potrebujeme:

 • pohár kokosového oleja
 • fľašu jablčného octu
 • všiváčik

 

Postup:

Vlasy poriadne opláchneme jablčným octom a necháme pôsobiť asi 10 minút. Ocot má schopnosť rozpustiť sliz, ktorým sa vajíčka vší lepia na vlasy. Po uplynutí desiatich minút pridáme k octu aj kokosový olej, ktorý zjemní silu octu. Vlasy zakryjeme kúpacou čiapkou alebo potravinovou fóliou a necháme pôsobiť 8 hodín. Následne vlasy prečesávame všívačikom a umyjeme šampónom.

 

kokosovy olej umývanie zubov

 

Kokosová zubná pasta

Potrebujeme:

 • 3 lyžice kokosového oleja
 • 3 lyžice jedlej sódy
 • 8 – 12 kvapiek esenciálneho oleja mäty piepornej
 • 1 lyžičku stévie (kvôli sladkej chuti)

 

Postup:

Všetko spolu dôkladne premiešame a odložíme do téglika. Pre lepšiu manipuláciu odporúčame pri teplote nad 25°C skladovať v chladničke (kokosový olej je pri teplote nižšej ako 25°C v tuhom skupenstve).

Kokosový olej – čo všetko dokáže
5 (100%) 1 vote
2017-01-23T08:40:42+00:00jún 26th, 2016|Detoxikácia|0 Comments

Leave A Comment