Chia semienka vám dodajú energiu

Chia semienka

recenzia, skúsenosti, test

Cia semienka niesú ničím iným ako semienkami z rastliny zvanej Šalvia Hispánska (Salvia hispanica). Táto rastlina rastie prevažne v Mexiku a v Mexiku tiež už pradávno poznajú výnimočné vlastnosti a účinky chia semienok. V južnej Amerike Chia semienka poznali už staré kultúry – Aztékovia a Mayovia. Taktiež samotný názov „Chia“ je prevzatý z týchto kultúr. Chia semienka využívali hlavne výrobu múky ale tiež na liečenie. Často sa však používali aj pri rôznych náboženských obradoch.

Chia semienka sa dnes dostávajú do popredia hlavne v súvislosti so zdravým životným štýlom. Chia spopularizoval možno celkom nechtiac jeden z účastníkov preteku Leadville Trail ktorý sa každoročne koná v Colorade v USA. V roku 1993 sa podarilo tento 100 míľový pretek vyhrať 55 ročnému Victorianovi Churrovi. Tento muž pochádzal zo starého kmeňa Tarahumara a pretek vyhral s hodinovým náskokom. Podozrievať tohto muža z nejakého rafinovaného doppingu by bol asi nezmysel keďže sa jednalo doslova o domorodca z hôr ktorý svoj pretek dokonca bežal v pôvodnej ručne robenej obuvi akú si domorodci po stáročia vyrábali.

*

Jeho výkon vzbudil záujem

Výkon Victoriana sa zdal takmer neuveriteľným a po čase ho opäť zopakoval čo zaujalo niekoľko vedcov ktorí sa rozhodli preskúmať odkiaľ má tento postarší pán toľko energie. Pri skúmaní jeho životných podmienok zistili, že každý deň konzumuje Chia semienka a tak svoj výskum zamerali práve na ne.

 

Výskum preukázal že Chia semienka dokážu regulovať cukor v tele čím mu účinne dodávajú energiu celý deň. Sú zdrojom omega 3 a 6 mastných kyselín, majú veľa vitamínov hlavne zo skupiny B. Vedcov tiež prekvapil ich obsah vápnika. Chia semienka obsahujú 5 krát viac vápnika ako mlieko. K tomu sa pridáva celé množstvo antioxidantov. To je len časť celej Chia pyramídy.

 

Obsah vlákniny predstavuje cca 40% hmotnosti Chia semienok, vďaka čomu sú schopné absorbovať vodu na 10-12 násobok svojej pôvodnej hmotnosti.

Chia semienka vzbudili záujem aj u ľudí ktorí sa pokúšajú bojovať so svojou váhou. Ako to dokážu? Chia semienka dokážu po styku s vodou okolo seba vytvoriť gél. Vzniká akési želé a tým že Chia zväčšia svoj objem nasýtia chudnúceho jedinca na dlhšiu dobu. Ten už nemusí následne vyvárať klobásky :-). Takéto chudnutie je však dosť pomalé. Je to ale zdravé chudnutie. Chia vás teda prinútia jesť menej keďže vás zasýtia. Nehľadajte za tým nejaké prírodné superlátky.

 

Chia sa dosť podobajú na ľanové semienka avšak tie Chia sú veľmi malinké a navyše často aj biele.

chia semienka

 

  • Nedarí sa vám schudnúť ?

    Máte jedinečnú možnosť zmeniť svoj život. Schudnúť a zlepšiť svoj zdravotný stav. Prihláste sa na konzultáciu k svojmu výživovému poradcovi. Za 7,90 absolvujete merania na prístroji Tanita a získate jedálniček vypracovaný na mieru pre Vás.

Ako ich konzumovať

Chia semienka sa konzumujú jednoducho. Zalejete ich vodou a necháte napučať cca 15 minút. Potom nápoj vypijete. Voda môže byť studená alebo teplá ale môžete použiť aj ovocný džús. Tu sa však možnosti nekončia. Chia semienka si môžete pokojne nasypať do jogurtu či pridať do kokteilov alebo rôznych kaší. Vždy však platí pravidlo o vode. Chia musia prísť do styku s vodou. Takže ak ich skonzumujete ako súčasť jogurtu alebo niečoho iného, vždy by ste mali Chia semienka niečím zapiť. Najideálnejšie vodou. Dnes už nájdete množstvá receptov kde sa dajú Chia semienka použiť. Google vám určite poradí a inšpiruje vás.

*

Koľko Chia môžem zjesť?

S konzumáciou to netreba nejak preháňať. Denne by ste mali zjesť tak 15 gramov týchto semienok čo je asi jedna polievková lyžica. Existujú aj rôzne Chia prášky, ale ja myslím že najlepšia forma sú čisté nemleté Chia semienka. Dnes ich dostanete všade na internete a tiež ich môžete kúpiť aj v rôznych špecializovaných predajniach so zdravou výživou.

*

Aká je ich chuť?

Ak sa obávate nejakej nepríjemnej chuti tak vás dopredu ubezpečujem že chuť Chia semienok je veľmi nevýrazná. Povedala by som, že nechutia nijako. Ak by som predsa ich chuť musela k niečomu prirovnať tak možno k orechom.

*

Koľko stoja Chia semienka?

Pol kila Chia semienok stojí približne 7 eur. Sú však aj menšie balenia, napríklad 90 gramov stojí približne 2 eurá. Na obrázkoch v mojom teste vidíte Chia v 170 gramovom balení za necelé 3 eurá pochádzajúce z Mexika. Donedávna som kupovala tieto balenia, ale kvôli šetreniu prechádzam na 500 gramové ktoré sú cenovo o niečo výhodnejšie a tiež mi dlhšie vydržia.

chia semienka balenie 170gramov recenzia

 

Čo by ste mali pred kúpou vedieť!

Chia semienka znižujú krvný tlak. Preto si pozor musia dávať ľudia s nízkym krvným tlakom, napríklad starší ľudia. Pozor si tiež musia dať ľudia trpiaci na srdcové problémy alebo tí ktorí užívajú lieky warfarin či anopirin teda všeobecne lieky na riedenie krvi. Ak spadáte do týchto kategórií, tak Chia semienka asi nebudú pre vás vhodné.

 

 

Poznámka : pri nákupe nad 30 môžete získať zľavu 5% z nákupu použitím tohto kupóna

Moje osobné skúsenosti

Moje skúsenosti sú hlavne s pocitom energie ktoré mi Chia semienka dodávajú. Môžem potvrdiť, že Chia semienka mi dávajú energiu po celý deň. Pocity únavy ktoré som mávala už takmer vymizli. Tiež sa mi upravilo vyprázdňovanie. Pripisujem to hlavne vláknine ktorá sa v Chia nachádza. Čo ma prekvapilo je, že mám občas problémy so spánkom. Nieže by som nevedela zaspať, ale niekedy sa mi stáva, že sa zobudím uprostred noci a už som dostatočne naspatá. Aj z tohto dôvodu som sa rozhodla Chia semienka konzumovať len doobeda. Vplyv na chudnutie som zatiaľ nepocítila, ale čo je dobré jem menej a cítim sa zdravo a sviežo.

Chia semienka vám dodajú energiu
5 (100%) 1 vote
2017-01-23T08:40:51+00:00december 22nd, 2015|Magazín|0 Comments

Leave A Comment